سفارش تبلیغ
صبا ویژن
منوی اصلی
تدبر در قرآن
آیه قرآن
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
خبرنامه
 
آمار وبلاگ
  • کل بازدید: 601146
  • بازدید امروز: 200
  • بازدید دیروز: 275
  • تعداد کل پست ها: 278
درباره
سیدمحمدحسن صالح[90]

منم مثل خیلی ها توی این عالم نفس می کشم . فقط دلم میخواد که زمین وزمان رو آلوده نکنم!

جستجو
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
وصیت شهدا
وصیت شهدا
کاربردیابر برچسب ها
دین[46] ، شهرضا[35] ، سیاسی[27] ، انقلاب[20] ، خاطره[18] ، سفرنامه هند[15] ، امام حسین[12] ، حجاب[10] ، پست مدرنیسم[10] ، سفرنامه عمره[9] ، رسانه[7] ، قم[7] ، انتخابات[7] ، امام زمان[7] ، اخلاق[5] ، امام رضا[5] ، غدیر علی ممیز[5] ، شادی[4] ، اجتماعی[4] ، پیامبر اکرم[4] ، حضرت معصومه[4] ، حضرت زهرا[3] ، دعا[3] ، انتخابات[3] ، امام خامنه ای[3] ، صبر[3] ، علم[3] ، عبادت[2] ، ماهواره[2] ، مرگ[2] ، مقاله[2] ، نوروز[2] ، سینما[2] ، سفرنامه هندوستان[2] ، زن[2] ، امام حسن عسکری[2] ، ازدواج[2] ، امام جواد[2] ، دوستی[2] ، خانواده[2] ، فلسطین[2] ، کتاب شناسی[2] ، کودک[2] ، شهادت[2] ، حضرت زینب[1] ، حکمت الهی[1] ، حوزه[1] ، بدعت[1] ، ترافیک[1] ، تهاجم فرهنگی[1] ، جنگ نرم[1] ، چهارشنبه سوری[1] ، امام حسن[1] ، اسرائیل[1] ، احترام به والدین[1] ، اخلاق[1] ، اربعین[1] ، آزادی[1] ، امام خمینی[1] ، امام سجاد[1] ، امام صادق[1] ، امام عسکری[1] ، امام علی[1] ، سفر نامه عمره[1] ، سفرنامه بوشهر[1] ، رضاخان[1] ، سفرنامه کردستان[1] ، شب قدر[1] ، شهید بهشتی[1] ، شهید مطهری[1] ، شیطان[1] ، هندوئیسم[1] ، ولایت فقیه[1] ، وهابیت[1] ، کتاب جدید[1] ، مسیحیت[1] ، معرفی کتاب[1] ، مفاتیح الجنان[1] ، عوض حیدرپور[1] ، عید غدیر[1] ، کودک[1] ، ماه رمضان[1] ، ماه شعبان[1] ،

 ولایت تکوینی اهل بیت از مقولاتی بوده است که پیوسته تفکر وهابی و سلفی در پی انکار آن بوده است. یکی از مهم ترین صفاتی که در روایات برای اهل بیت وارد شده است علم به کتاب است. این صفت ریشه قرانی دارد و در دو ایه از قران درباره این علم بحث شده است. تفصیل و موشکافی ارتباط این دو مقوله برای نخستین بار در این مقاله مورد واکاوی قرار گرفته است.چکیده مقاله (ارتباط مفهوم علم الکتاب و ولایت تکوینی اهل بیت) را که در سیزدهمین شماره مجله علمی پژوهشی معرفت کلامی چاپ شده است را در اینجا بخوانید.

 
برچسب ها : مقاله 

 (روطه ، جبهه ای به عرض ده متر) نام کتابی است از سرداراحمد رضا طاووسی که به بیان خاطرات خویش از دوران دفاع مقدس پرداخته است.سال گذشته به واسطه یکی از وبلاگ های شهرضا با این کتاب آشنا شدم ولی نه به کتاب دسترسی داشتم و نه مجال خواندنش فراهم شد. در دیدار اتفاقی و کوتاهی که در ایام نوروزبا نویسنده کتاب انجام شد ایشان خبر از چاپ مجدد کتاب با ویرایش جدید دادند.در تعطیلات اخیر که شهرضا بودم به واسطه لطف ابوی کتاب به دستم رسید و در نیم روزی خواندمش. گاه تند و سریع و گاه همراه با تامل و حتی مرور دوباره.به نظرم رسید که چندنکته را در نقد و بررسی این کتاب متذکر شوم: 

چند روز قبل برای مشاوره علمی  خدمت پروفسور لگن هوزن بودم و البته به قول خودشان حاج محمد لگن هوزن! متولد 1953 در آمریکا. دکترای فلسفه غرب و کسی که سالها تجربه تدریس در دانشگاه های معتبر جهان را دارد. مسلمان شدنش خود قصه مفصلی دارد.دکتر لگن هوزن وقتی می بیند یکی از دانشجویان ایرانی اش درست در اوج موفقیت های علمی امریکا را رها می کند و رهسپار ایران می شود کنجکاو می شود که چرا دانشجویش این گونه راحت از همه چیز دل می برد؟ از رفاه پیش رو در آمریکا و معتبرین درجات علمی که در انتظار اوست! از هر طریقی شده از او کسب خبر می کند. او را می یابد اما زمانی که در جنگ شهید شده است. دل پروفسور تکان می خورد که حقیقت را نه در قلب صنعت جهان بلکه باید در جای دیگری یافت... این بار اما نه شاگرد که خود استاد از همه چیز دل می برد. او در سال 1983 در هوستون امریکا شهادتین را بر زبان جاری کرد و رسما مسلمان شد. از دانشگاه استعفا داد. خبر مسلمان شدنش کافی بود که خیلی ها با او قطع رابطه کنند. به ایران آمد، در اینجا زندگی جدیدی را شروع کرد، اسمش را عوض کرد، به حج رفت و شد حاج محمد لگن هوزن. او الان بیست سالی است که درقم زندگی می کند و تابستان ها به نیویورک می رود برای دیدن مادر. سالهاست در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی مشغول تدریس و پژوهش است و خیلی از تحقیقات کشور در حوزه فلسفه دین با نظر و مشورت او به فرجام رضایت بخش می رسد. او عاشق حقیقت است و همین حقیقت طلبی او را از لنگه عالم به سرزمین ما آورد... دکتر محمد لگن هوزن در سال 1389 به عنوان چهره ماندگار کشور در رشته فلسفه معرفی شد.


دکتر اما در میانه  صحبت هایش با همان فارسی نیم بندش خاطره یکی از سخنرانی های اخیرش در آلمان را برایم تعریف کرد که  حدود شش ماه قبل   23 نوامبر 2013(دوم آبان ماه سال گذشته)  انجام شده بود. دکتر لگن هوزن در این سخنرانی از ویژگی ها و برجستگی های منحصر به فرد اسلام برای حاضران سخنرانی می کند. خیلی ها سر ذوق می آیند. همه مستمعین و حضار اهل فضل و اساتید معتبرترین دانشکده های فلسفه در آلمان بودند. در این میان دختری هفت ساله به نام لتیتزیا فیشر دختر پروفسور کارستن فیشر استاد دانشگاه مونیخ آلمان نقاشی ای را تقدیم استاد می کند. او به همراه والدین پروتستان خود در این سخنرانی شرکت کرده بود. او اسلام را گل بزرگ زرد رنگ و سایر ادیان را گل های کوچک قرمزی ترسیم کرد که درون گل بزرگ جای دارند یک نقاشی به رنگ کودکانه اما بسیار پرمعنا. به معنای اینکه هر انچه خوبی و کمال در ادیان دیگر وجود دارد همه و همه در اسلام جمع است. و در بالای آن به آلمانی نوشت   Das ist Islamاین اسلام است. دکتر لگن هوزن با آب و تاب نقاشی را برایم شرح داد.آن را به عنوان یادگاری در کنار چند نقاشی دیگر در کتابخانه کوچکش نگهداری می کند. عکس این نقاشی را متواضعانه برایم ایمیل کرد. و اکنون تقدیم شما... شعر قزوه را که خواندم به دلم نشست. چرایش را هم شاید بدانم و شاید نه.قسمت اعظم آن را آورده ام. از یمن شروع می شود تا لوزان. همین دیروز، پنجشنبه سروده، بعد از زیارت قبر شهید آوینی
...
طوفان قاطع!
بادی بدبو
که ول شده است
از معده ی گشاد ملک وهابی!
یمن...
صدای ناگهان بلال
بوی خوش اویس قرن
و انصارالله
خارچشم امپراطوری عثمانی
برادران مالک اشتر
عمار یاسر علی(ع)
باران ناگهان خداوند...
**
در چارشنبه های آخر سال
ده هزار کیلو اورانیوم غنی شده را آتش زدند
تا از رویش بپرند
جان کری
خانوم شرمن
آقای فابیوس
به شرط آن که چهارشنبه سوری را
به رسمیت بشناسند!
سلام و عرض ادب
به بز
به سال بز!
ای کاش ماهواره ها و دیپلماسی نبود
ما در غار می زیستیم
و در امان بودیم
از  سرطان و نطق پریزیدنت ها
از شاخ و شانه کشیدن های بزمچه ها
باختیم،
همان شبی که به گرگ ها دست دادیم
باختیم
نه با کم و زیادی سانتریفیوژها
با خنده ها و مغازله ها و لبخندپرانی ها
باختیم
وقتی که از یمن نگفتیم و دشمن ما
از اسرائیل گفت
نه طعنه نیست
صفحات :
|  1  2  >  |